RPH Bahasa Malaysia


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KELAS/MASA/ MATA PELAJARAN
KANDUNGAN
Impak / Catatan


2 Biru
10.20 – 11.20 pagi
Bahasa Malaysia
PERDANA
Tema             : Flora dan Fauna
Tajuk              : Alam Fauna Kita
FU                 : 8.1 Aras 1(i) Menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul dan tulisan yang cantik.
                          
FS                 : 6.1 Aras 3(i) Membaca dan merujuk buku teks untuk mendapatkan maklumat berkaitan tajuk.
  
Objektif        : Pada akhir pembelajaran ini murid-murid akan dapat:
1. membaca untuk mendapatkan maklumat.
2. mengecam maklumat daripada bahan.
3. menulis nama lima haiwan liar dan lima haiwan jinak.


LINUS
Unit          : 3
Tema       : Alam Haiwan

Kemahiran:
3.4  Membaca dan memahami frasa yang mengandungi ‘e’ 
        taling, ‘e’ pepet dan ‘o’
4.4  Membina dan menulis frasa yang mengandungi ‘e’ taling, ‘e’ 
        pepet dan ‘o’.

Objektif     : Pada akhir pembelajaran ini murid-murid berupaya:
1.     Mengeja, membaca, dan memahami tiga frasa yang  
      mengandungi ‘e’ taling, ‘e’ pepet dan ‘o’.
2.     membina dan menulis tiga frasa yang mengandungi ‘e’ taling, ‘e’ pepet dan ‘o’.

Ilmu                 : Sains,
Nilai                 : Kasih sayang
Sistem Bahasa: Ejaan
KBT                 :            Mengklafikasikan
BBM                : Kad Perkataan, Kad Gambar, Power Point

Aktiviti

Set Induksi
  1. Permainan Enjit-enjit Semut

Langkah 1
PERDANA:  Membaca dialog (BT 45) dan senaraikan kumpulan    
                     haiwan.
LINUS:        
  1. Lihat gambar dan sebut nama haiwan. (G)
  2. Membaca frasa dengan bimbingan guru.
  3. Latih tubi mengeja dan menyebut frasa.
                  





Langkah 2
PERDANA:   Murid menyenaraikan lima nama haiwan liar dan lima nama haiwan jinak secara bertulis. (G)
LINUS       :   Lengkapkan latihan dalam modul murid.


Langkah 3
Perdana   :  Lengkapkan  (BLA 46) dan warnakan gambar.
LINUS      :  i) Murid mengisi tempat kosong berdasarkan gamba untuk membentuk frasa . (G)

Penutup
Permainan – “Menyusun huruf ”.
  1. Secara kumpulan.
  2. Guru memaparkan gambar haiwan.
  3. Murid Perdana menyebut dan mengeja manakala murid Linus mencari huruf yang disebut dan menyusun di papan hitam.
  4. Semua murid membaca bersama-sama.


PERDANA: 20 orang
LINUS: 2 orang


(Contoh)
Impak

Perdana

LINUS



Tindakan : Bimbingan akan dilaksanakan.

































































































































Refleksi:
Bahan yang saya guna tidak menarik perhatian murid. Bagi murid linus, saya mendapati mereka tidak pandai untuk menulis nama haiwan. Saya akan menyediakan kad kosa kata untuk menyenangkan mereka untuk mengisikan tempat kosong. Selain itu, saya harus memberi masa yang cukup untuk mereka membaca nama haiwan berulang kali supaya mereka dapat tangkap ejaan nama haiwan itu.